کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد کوله پشتی

9786004610223

نو ، آکبند

این کالا را به دوستان خود معرفی کنید.

گارانتی و سلامت فیزیکی کالابین

ویژگی‌های محصول
  • موضوع : رولنشناسی
  • نویسنده : چیماماندا انگوزی آدیشی
  • مترجم : فاطمه باغستانی

+ جزییات بیشتر

بررسی تخصصی کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد کوله پشتی

معرفی کتاب مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد
چیماماندا اِنگوزی آدیشی (-۱۹۷۷) نویسنده «مانیفست یک فمینیست در پانزده پیشنهاد» با رمان پرفروش «نیمه یک خورشید زرد» شناخته شد. او در بیشتر رمان‌ها و کتاب‌هایش دوران کودکی‌اش در نیجریه و جایگاه نژاد را به تصویر می‌کشد. به گزارش گاردین، این نویسندهٔ موفق با نخستین رمانش جایزه اورنج ۲۰۰۷ را از آن خود کرد و بسیار معروف شد. این بانوی خوش‌قریحه با عنوان نویسنده‌ای نترس معروف است و در تمام آثارش هر گونه تبعیض نژادی، به‌ویژه تبعیض جنسیتی را به چالش می‌کشد.این اثر نیز از پرفروش‌های نیویورک تایمز و هم‌ردیف کتاب دیگر او در این زمینه با نام «ما همه باید فمینیست باشیم» است که پرفروش‌ترین کتاب آمازون در حوزه‌ی مطالعات عمومی جنسیتی است.

در مقدمه این اثر چنین می‌خوانید:

وقتی چند سال پیش یکی از دوستان دوران کودکی‌ام که حالا بانویی زیبا و قوی شده بود از من پرسید که چطور باید دختر کوچولویش را یک فمینیست بار بیاورد، اولین چیزی که به ذهنم رسید، این بود که خودم هم نمی‌دانم.

به‌نظرم سؤال سختی بود.

اما من سخنرانی‌های زیادی در مورد فمینیسم انجام داده بودم و شاید همین موجب شده بود که او چنین سؤال سختی را از منِ به‌اصطلاح کارشناس بپرسد. علاوه‌براین، سال‌های سال تجربهٔ کمک در بزرگ کردن بچه‌های دوستان و فامیل داشتم؛ حتی مدتی به‌عنوان پرستار کودک کار کرده و خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌هایم را هم خودم بزرگ کرده بودم. دیده‌ها و شنیده‌های زیادی داشتم و بیش از هر چیز در این مورد اندیشیده بودم.

در پاسخ به پیشنهاد دوستم، تصمیم گرفتم برایش نامه‌ای بنویسم و امیدوار بودم این نامه صادقانه و عملی باشد و بتواند به‌عنوان نقشهٔ راهی برای تفکر فمینیستی کارآمد از آب دربیاید. این کتاب نسخه‌ای از همان نامه است که البته برخی جزئیات آن را تغییر داده‌ام...

در بخش دیگری از این کتاب می‌خوانیم:

«به دخترت بیاموز که چیزهایی به نام نقش‌های جنسیتی، مزخرفاتی بیش نیستند.» هرگز به او نگو که باید این کار را انجام بدهد یا آن کار را انجام ندهد، چون او دختر است. عبارت «چون تو دختر هستی»، هرگز دلیلی برای هیچ‌چیزی نیست؛ هیچ‌چیزی!

به یاد دارم وقتی کودک بودم به من می‌گفتند: «موقع جارو کردن، کامل خم شو تا مثل یک خانمِ خانه جارو بزنی.» به عبارتی یعنی جارو زدن کار خانم‌هاست. شاید بهتر بود به جایش می‌گفتند: «خم شو و درست‌وحسابی جارو کن تا خانه بهتر تمیز شود»، و ای کاش همین حرف را به برادرانم نیز می‌زدند.

مشخصات فیزیکی

ابعاد 21x14 سانتیمتر
وزن 76 گرم
قطع رقعی
تعداد صفحات 56
نوع جلد شومیز
سیمی

مشخصات تخصصی

نوع روانشناسی
نویسنده چیماماندا انگوزی آدیشی
مترجم فاطمه باغستانی
چند جلدی
لوح فشرده
ملحقات